AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İnsan ???? yetmezlik virüsü olarak bilinen HIV virüsü vücuda alındıktan sonra organizmaya alındıktan sonra genellikle 1 ile 6 haftalık bir süre içerisinde viral replikasyon yani viral çoğalma dönemine girmekte ve hücreler ateke edilmekte bu virüs tarafından dolayısıyla akut bir HIV enfeksiyonu tablosu genellikle oluşabilmektedir. Bu dönemde vakaların hemen tamamında ateşe rastlanabilmekte, 4te 3ünde lenfadenopati dediğimiz lenf bezlerinde büyüme görülebilmektedir.

Bir üst solunum yolu enfeksiyonunu andıran tarzda faranjit tablosu , yine 4te 3ünde cilt döküntüleri , kas ve yağ eklem ağrıları yaklaşık vakaların yarısında görülebilmektedir.
Vakaların 4te 1 kadarında da baş ağrısı ve bulantı kusma gibi birtakım nonspesifik dediğimiz esasında herhangi bir hastalığa özgün olmayan belirti ve bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalarımızın kendinde yakın geçmişlerinde riskli bir cinsel temas öyküsü ve benzeri bir risk faktörü bulunması durumunda en yakın enfeksiyon hastalıkları polikliniklerine başvurmaları halinde hastalıklarının teşhis ve tedavileri mümkündür.